Upadłość konsumencka i gospodarcza

Kancelaria Lilianna Filipczak-Godek

 

Co to jest upadłość konsumencka?

Termin ten z definicji ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej

Upadłość gospodarcza, definicja

Ten rodzaj upadłości pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

         Proces sądowy związany z ogłoszeniem upadłości wiąże się ze złożeniem wniosku oraz wniesieniem opłaty sądowej. Już na tym etapie można skorzystać z profesjonalnej pomocy naszej kancelarii – wszelkie formalności wypełnimy w Twoim imieniu.

Kiedy ogłosić upadłość gospodarczą?

       Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę jest nieco łatwiejsze niż w przypadku konsumenta, bowiem spełnić należy przesłanki wynikające z prawa, a sąd nie zajmuje się badaniem tak zwanej moralności płatniczej dłużnika (a zatem czy podejmował starania, aby spłacać długi).

Sąd zadecyduje co dalej

        To podczas rozprawy sądowej podejmowana jest decyzja, jaka część długów zostanie umorzona. Co istotne, sąd może wyrazić zgodę zarówno na całościowe umorzenie zadłużenia, jak i częściowe lub może nawet odrzucić wniosek o oddłużenie.

       Jeśli sąd podejmie decyzję o częściowym oddłużeniu, a resztę długów nakaże spłacić – istnieje możliwość, że w wyroku zdecyduje również o sprzedaży mienia dłużnika w celu spłacenia jak największej ilości długów.

       Przygotowując wniosek o oddłużenie należy posiadać odpowiednią wiedzę o obowiązującym stanie prawa. Dzięki profesjonalnej pomocy można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a przy tym zyskać pewność, że wniosek zostanie złożony prawidłowo.

Etapy procedury upadłości gospodarczej 

Aby ogłosić upadłość gospodarczą, należy:

– udowodnić niewypłacalność,

– posiadać majątek, którego wartość pozwoli na pokrycie kosztów sądowych       oraz zaspokojenie wierzycieli,

– być dłużnikiem u więcej niż jednego wierzyciela.

 

Prawnik, adwokat  Krosno-upadłość konsumencka

         Obydwie wyżej opisane upadłości są do siebie zbliżone i obydwie dotyczą osób fizycznych. Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast upadłość gospodarcza pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

         Należy jednak pamiętać, że oddłużenie nie oznacza „wymazania” zadłużenia, a możliwie najwyższe spłacenie zadłużeń oraz opłacenie postępowania sądowego – innymi słowy, cały majątek dłużnika wchodzi w skład tak zwanej masy upadłościowej.

 

 

pomoc frankowiczom krosno

Masz pytania ? Na czym polega upadłość konsumencka i jakie ma konsekwencje? Umów się na konsultacje