Mediacje sądowe
Skuteczny adwokat od rozwodów Krosno.
Mediacje, podział majątku, alimenty, prawa rodzicielskie
Mediacje sądowe prowadzone przez Kancelarię Adwokacką w oparciu o kodeks postepowania cywilnego
Adwokat Lilianna Filipczak- Godek jako mediator prowadzi mediacje sądowe oraz pozasądowe od 2019 r.
Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze.
Wszystko co trzeba wiedzieć o rozwodzie i nie tylko
Czy mediacja jest skuteczna ?
Mediacja jest nowoczesnym pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów. Z roku na rok rośnie liczba prowadzonych mediacji, dzięki którym ludzie mogą rozwiązywać zaistniałe konflikty szybciej i bardziej sprawnie.
Czy mediacja ma sens ?
Mediacja ma największy sens, jeżeli strony wybiorą ją zamiast postępowania sądowego. Jeżeli sprawa sądowa już zawisła – skierowanie do mediacji powinno nastąpić tylko pod pewnymi warunkami, zabezpieczającymi przed przewlekłością postępowania.
Kto może być mediatorem?
Mediacja może być prowadzona przez specjalistów takich jak na przykład adwokat i prawnik, psycholog czy pedagog, a także przez innych specjalistów posiadających profesjonalne umiejętności komunikowania się z ludźmi i rozwiązywania konfliktów, którzy dodatkowo ukończyli studia podyplomowe z zakresu mediacji. Po ukończeniu studiów należy wpisać się na listę mediatorów w danym sądzie. Do rzetelnego wykonywania zawodu mediatora potrzebna jest wiedza z psychologii i komunikacji interpersonalnej, a także znajomość prawa przynajmniej w podstawowym jego wymiarze.
Ile trwa mediacja ?
Ilość spotkań mediacyjnych zależy w dużym stopniu od wzajemnego nastawienia zwaśnionych stron. Jeżeli rzeczywiście obydwie strony chcą się dogadać, rozwiązać konflikt i znaleźć konsensus satysfakcjonujący obydwie strony, mediacja może zakończyć się już podczas dwóch spotkań. Z reguły mediacja nigdy nie kończy się podpisaniem ugody mediacyjnej po jednym spotkaniu. Realne jest natomiast spisanie umowy po drugim lub trzecim spotkaniu. Poszczególne sesje mediacyjne odbywają się cyklicznie i trwają zwykle około dwóch godzin.
Czy mediacja przy rozwodzie jest obowiązkowa?
Na pierwszej rozprawie rozwodowej sąd zawsze proponuje małżonkom mediacja. Ta propozycja ze strony sądu nie musi spotkać się z akceptacją. Jednym słowem małżonkowie chcący się rozstać nie muszą zgodzić się na mediację. Spotkanie mediacyjne bywają jednak niezwykle pomocne podczas ustalania najważniejszych spraw związanych z rozstaniem się ludzi. Podczas mediacji można na przykład podjąć postanowienia dotyczące opieki nad dziećmi czy wysokości alimentów. Umowa mediacyjna może być wtedy przedstawiona w sądzie jako dowód, a sąd podejmie decyzję takie jak zostały ustalone przez obydwie strony podczas mediacji.
Czy mediacja jest szansą na obiektywny rozejm?
Rozwód to bez wątpienia jedna z najbardziej stresujących i niełatwych sytuacji w życiu każdego dorosłego człowieka. Decyzja o rozwodzie bywa bardzo niejednokrotnie trudna i czasem bolesna, a sama sprawa rozwodowa męcząca i najeżona wzajemnymi oskarżeniami różnego kalibru, które utrudniają podjęcie dialogu. Bez tego trudno rozstrzygnąć na przykład o podziale majątku, który zadowoli obie strony czy też bardziej delikatna sprawa dotycząca opieki nad dziećmi. Mediacja zatem jest szansą dla obu stron. Celem skutecznej mediacji jest załagodzenie lub zlikwidowanie konfliktu w oparciu o wypracowany przez mediatora obustronny kompromis.