Mediacje sądowe

Skuteczny adwokat od rozwodów Krosno.

Mediacje, podział majątku, alimenty, prawa rodzicielskie

Mediacje sądowe prowadzone przez Kancelarię Adwokacką w oparciu o kodeks postepowania cywilnego

 

Adwokat Lilianna Filipczak- Godek jako mediator prowadzi mediacje sądowe oraz pozasądowe od 2019 r.

kancelaria Lilliana Filipczak Godek,
Adwokat Krosno, sprawa karna, wyrok, umowa, ugoda, zespół

Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze.

Wszystko co trzeba wiedzieć o rozwodzie i nie tylko

Czy mediacja jest skuteczna  ?

Mediacja jest nowoczesnym pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów. Z roku na rok rośnie liczba prowadzonych mediacji, dzięki którym ludzie mogą rozwiązywać zaistniałe konflikty szybciej i bardziej sprawnie.

Czy mediacja ma sens ?

Mediacja ma największy sens, jeżeli strony wybiorą ją zamiast postępowania sądowego. Jeżeli sprawa sądowa już zawisła – skierowanie do mediacji powinno nastąpić tylko pod pewnymi warunkami, zabezpieczającymi przed przewlekłością postępowania.

Kto może być mediatorem?

Mediacja może być prowadzona przez specjalistów takich jak na przykład adwokat i prawnik, psycholog czy pedagog, a także przez innych specjalistów posiadających profesjonalne umiejętności komunikowania się z ludźmi i rozwiązywania konfliktów, którzy dodatkowo ukończyli studia podyplomowe z zakresu mediacji. Po ukończeniu studiów należy wpisać się na listę mediatorów w danym sądzie. Do rzetelnego wykonywania zawodu mediatora potrzebna jest wiedza z psychologii i komunikacji interpersonalnej, a także znajomość prawa przynajmniej w podstawowym jego wymiarze.

Ile trwa mediacja ?

Ilość spotkań mediacyjnych zależy w dużym stopniu od wzajemnego nastawienia zwaśnionych stron. Jeżeli rzeczywiście obydwie strony chcą się dogadać, rozwiązać konflikt i znaleźć konsensus satysfakcjonujący obydwie strony, mediacja może zakończyć się już podczas dwóch spotkań. Z reguły mediacja nigdy nie kończy się podpisaniem ugody mediacyjnej po jednym spotkaniu. Realne jest natomiast spisanie umowy po drugim lub trzecim spotkaniu. Poszczególne sesje mediacyjne odbywają się cyklicznie i trwają zwykle około dwóch godzin.

Czy mediacja przy rozwodzie jest obowiązkowa?

Na pierwszej rozprawie rozwodowej sąd zawsze proponuje małżonkom mediacja. Ta propozycja ze strony sądu nie musi spotkać się z akceptacją. Jednym słowem małżonkowie chcący się rozstać nie muszą zgodzić się na mediację. Spotkanie mediacyjne bywają jednak niezwykle pomocne podczas ustalania najważniejszych spraw związanych z rozstaniem się ludzi. Podczas mediacji można na przykład podjąć postanowienia dotyczące opieki nad dziećmi czy wysokości alimentów. Umowa mediacyjna może być wtedy przedstawiona w sądzie jako dowód, a sąd podejmie decyzję takie jak zostały ustalone przez obydwie strony podczas mediacji.

Czy mediacja jest szansą na obiektywny rozejm?

Rozwód to bez wątpienia jedna z najbardziej stresujących i niełatwych sytuacji w życiu każdego dorosłego człowieka. Decyzja o rozwodzie bywa bardzo niejednokrotnie trudna i czasem bolesna, a sama sprawa rozwodowa męcząca i najeżona wzajemnymi oskarżeniami różnego kalibru, które utrudniają podjęcie dialogu. Bez tego trudno rozstrzygnąć na przykład o podziale majątku, który zadowoli obie strony czy też bardziej delikatna sprawa dotycząca opieki nad dziećmi. Mediacja zatem  jest szansą dla obu stron. Celem skutecznej mediacji jest  załagodzenie lub zlikwidowanie  konfliktu w oparciu o wypracowany przez mediatora obustronny kompromis.

Formularz kontaktowy