Upadłość konsumencka i gospodarcza

Adwokat, prawnik upadłość konsumencka i gospodarcza

Upadłość konsumencka, co to znaczy?

Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej

Upadłość gospodarcza, definicja

Upadłość gospodarcza pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Proces sądowy związany z ogłoszeniem upadłości wiąże się ze złożeniem wniosku oraz wniesieniem opłaty sądowej. Już na tym etapie można skorzystać z profesjonalnej pomocy naszej kancelarii – wszelkie formalności wypełnimy w Twoim imieniu.

Jak ogłosić upadłość gospodarczą?

Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę jest nieco łatwiejsze niż w przypadku konsumenta, bowiem spełnić należy przesłanki wynikające z prawa, a sąd nie zajmuje się badaniem tak zwanej moralności płatniczej dłużnika (a zatem czy podejmował starania, aby spłacać długi).

Upadłość konsumencka, jak to zrobić ?

To podczas rozprawy sądowej podejmowana jest decyzja, jaka część długów zostanie umorzona. Co istotne, sąd może wyrazić zgodę zarówno na całościowe umorzenie zadłużenia, jak i częściowe lub może nawet odrzucić wniosek o oddłużenie.

Jeśli sąd podejmie decyzję o częściowym oddłużeniu, a resztę długów nakaże spłacić – istnieje możliwość, że w wyroku zdecyduje również o sprzedaży mienia dłużnika w celu spłacenia jak największej ilości długów.

Przygotowując wniosek o oddłużenie należy posiadać odpowiednią wiedzę o obowiązującym stanie prawa. Dzięki profesjonalnej pomocy można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a przy tym zyskać pewność, że wniosek zostanie złożony prawidłowo.

Upadłość gospodarcza, co trzeba zrobić ?

Aby ogłosić upadłość gospodarczą, należy:

– udowodnić niewypłacalność,

– posiadać majątek, którego wartość pozwoli na pokrycie kosztów sądowych oraz zaspokojenie wierzycieli,

– być dłużnikiem u więcej niż jednego wierzyciela.

 

Upadłość konsumencka -prawnik Krosno

Upadłość konsumencka i gospodarcza są do siebie zbliżone i obydwie dotyczą osób fizycznych. Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast upadłość gospodarcza pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Należy jednak pamiętać, że oddłużenie nie oznacza „wymazania” zadłużenia, a możliwie najwyższe spłacenie zadłużeń oraz opłacenie postępowania sądowego – innymi słowy, cały majątek dłużnika wchodzi w skład tak zwanej masy upadłościowej.

 

pomoc frankowiczom krosno

Masz pytania ? Na czym polega upadłość konsumencka i jakie ma konsekwencje? Umów się na konsultacje