Upadłość konsumencka i gospodarcza
Adwokat, prawnik upadłość konsumencka i gospodarcza
Upadłość konsumencka, co to znaczy?
Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej
Upadłość gospodarcza, definicja
Upadłość gospodarcza pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Proces sądowy związany z ogłoszeniem upadłości wiąże się ze złożeniem wniosku oraz wniesieniem opłaty sądowej. Już na tym etapie można skorzystać z profesjonalnej pomocy naszej kancelarii – wszelkie formalności wypełnimy w Twoim imieniu.
Jak ogłosić upadłość gospodarczą?
Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę jest nieco łatwiejsze niż w przypadku konsumenta, bowiem spełnić należy przesłanki wynikające z prawa, a sąd nie zajmuje się badaniem tak zwanej moralności płatniczej dłużnika (a zatem czy podejmował starania, aby spłacać długi).
Upadłość konsumencka, jak to zrobić ?
To podczas rozprawy sądowej podejmowana jest decyzja, jaka część długów zostanie umorzona. Co istotne, sąd może wyrazić zgodę zarówno na całościowe umorzenie zadłużenia, jak i częściowe lub może nawet odrzucić wniosek o oddłużenie.
Jeśli sąd podejmie decyzję o częściowym oddłużeniu, a resztę długów nakaże spłacić – istnieje możliwość, że w wyroku zdecyduje również o sprzedaży mienia dłużnika w celu spłacenia jak największej ilości długów.
Przygotowując wniosek o oddłużenie należy posiadać odpowiednią wiedzę o obowiązującym stanie prawa. Dzięki profesjonalnej pomocy można zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a przy tym zyskać pewność, że wniosek zostanie złożony prawidłowo.
Upadłość gospodarcza, co trzeba zrobić ?
Aby ogłosić upadłość gospodarczą, należy:
– udowodnić niewypłacalność,
– posiadać majątek, którego wartość pozwoli na pokrycie kosztów sądowych oraz zaspokojenie wierzycieli,
– być dłużnikiem u więcej niż jednego wierzyciela.
Upadłość konsumencka -prawnik Krosno
Upadłość konsumencka i gospodarcza są do siebie zbliżone i obydwie dotyczą osób fizycznych. Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast upadłość gospodarcza pomaga w oddłużeniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Należy jednak pamiętać, że oddłużenie nie oznacza „wymazania” zadłużenia, a możliwie najwyższe spłacenie zadłużeń oraz opłacenie postępowania sądowego – innymi słowy, cały majątek dłużnika wchodzi w skład tak zwanej masy upadłościowej.
